Wydaje się to dość banalne zadanie w stylu – weź recepturę od szefa kuchni i przenieś ją do aplikacji!
Nic bardziej mylnego. Nasze liczne doświadczenia pokazują, że w ten sposób nigdy nie osiągniemy zamierzonego celu, jakim powinna być kontrola receptur, a w dalszej kolejności kontrola biznesu.
Czego potrzebujemy, aby dobrze stworzyć recepturę w aplikacji?
1. Rzetelnej receptury od osoby, która jest odpowiedzialna za tworzenie dań w Twoim biznesie. Co oznacza rzetelna receptura? To taka, w której uwzględnione są straty materiałowe – jeśli obierasz w swoim biznesie warzywa, to trzeba ich wagę do przepisu wziąć przed obraniem. To samo dzieje się z mięsem, które zazwyczaj podlega oczyszczaniu.
2. Wiedzy praktycznej o swoich produktach. Z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy powiedzieć, że w swoim biznesie gastronomicznym korzystasz z produktów w puszkach. Zatem, jeśli te produkty znajdą się w twojej recepturze, to przy dodawaniu surowców do aplikacji należy pamiętać, aby cenę, za którą kupujemy dany produkt, odnieść do wagi po odcieku danego produktu.
3. Trzeba znać i dodawać ceny zakupu netto. Food Cost to stosunek cen netto do sprzedaży, również w cenie netto.
4. Warto znać, jak w rzeczywistości powstają dane potrawy. Większość osób tworzących recepturę, w której znajdują się frytki, nie uwzględnia w niej już oleju, który potrzebny jest do przygotowania wcześniej wspomnianych frytek.
Jak to wygląda w rzeczywistości?
Poniżej znajduje się przykład dobrze przygotowanej receptury na surówkę z białej kapusty. Uwzględnione w niej zostały ubytki z obierania warzyw (asekuracyjnie dodajemy 15% wagi):
- w przypadku kapusty będzie to głąb i liście zewnętrzne,
- w przypadku marchwi góra i dół, które ścinamy, a także obierki,
- w przypadku cebuli – łupiny.
Im więcej receptur będziesz tworzył, tym szybsze będzie ich tworzenie. Nie będzie konieczności dodawania kolejnych surowców w aplikacji, ponieważ te znajdą się na Twojej liście produktowej.