Food Cost – najważniejszy koszt zmienny w gastronomi!

Skoro tutaj trafiłeś/aś to znaczy, że tematyka zarządzania biznesem gastronomicznym, niezależnie czy jest to hotel, restauracja, bar, bistro czy catering, jest Ci bliska. Stworzyliśmy narzędzie, które ma maksymalnie uprościć zarządzanie Twoim menu, wycenami dla przyszłych gości i klientów, jak również powinno pokazać Ci miejsca do optymalizacji produktowej.

Zacznijmy od początku!

Food Cost to najważniejszy koszt zmienny w gastronomii – chyba nie ma osoby, która dyskutowałaby z taką tezą. Można z nią dyskutować tylko pod jednym warunkiem – jeśli koszty osobowe (wynagrodzenia, podatki, ZUS) potraktujemy również jako koszt zmienny, do czego nie zachęcamy.

Jak liczyć Foodcost?

Do Food Costu można podejść na różne sposoby. Można liczyć go całościowo w zadanym okresie czasu. Wówczas wzór na FC będzie wyglądał tak:

Przykład:

Jak to właściwie rozumieć? W bardzo prosty sposób.
Musimy najpierw określić, ile towaru na początku okresu pomiarowego znajduje się w naszym magazynie. Do tego dodajemy wszystkie zakupy żywności (przyprawy, mięso, nabiał, etc.) i od tego odejmujemy, to co zostało na koniec w magazynie. W ten sposób dowiemy się, ile w danym miesiącu wydaliśmy na zakupy.

A jak podzielimy tę wartość przez obrót na żywności i pomnożymy przez 100% to uzyskamy współczynnik FC, który powie nam, gdzie się znajdujemy z kosztami przeznaczanymi na żywność.

Przykład:

I to jest już dla nas jakaś konkretna informacja. To jest stan na daną chwilę. Teraz można powiedzieć, że jest dobrze, albo niedobrze i zacząć tę sytuację zmieniać lub nie. Jednak przy takim założeniu, nie znamy przyczyny problemu. Nie wiemy, dlaczego Food Cost wynosi te 28,86%.


Foodcost to najważniejszy koszt zmienny w gastronomii.


Co zatem zrobić? Jak ten problem rozwiązać? Należy zejść poziom niżej do receptur. Należy wyliczyć Food Cost dla każdej receptury. Do tego właśnie została stworzona nasza aplikacja. Aby pokazać, że można to robić w jasny i prosty sposób.

Podsumowanie

W kolejnych wpisach na naszym blogu dowiesz się, jak za pomocą aplikacji tworzyć receptury. Jak łatwo aktualizować Food Cost, w jaki sposób będziesz mógł wpływać na swój FC, aby przepisy stały się bardziej rentowne. Podpowiemy też jakie pułapki czekają na Ciebie podczas wyliczania receptur i co powinieneś zrobić, aby sprawniej zarządzać najważniejszym kosztem zmiennym w biznesie gastronomicznym.